Książki które musisz przeczytać: CEL II – Goldratt

Niedawno opisałem CEL I – pierwszą książkę Goldratta, teraz przyszedł czas na następną. Ta książka pokazuje jak działa Teoria Ograniczeń od strony narzędziowej.

O czym jest Cel II?

W Celu II spotykamy bohatera pierwszego tomu – Alexa Rogo. Alex awansował i w korporacji odpowiada za 3 zakłady stanowiące tzw. część zdywersyfikowaną. Te trzy zakłady produkcyjne były w kiepskim stanie. Rogo rozpoczął proces wyprowadzania ich „na prostą” kiedy dowiaduje się, że korporacja postanawia je sprzedać, aby spłacić część swoich kredytów. Taka sytuacja to znowu kryzys. Tak jak poprzednio bohater ma 3 miesiące, żeby dokonać cudu. Jedna fabryka przynosi niewielkie zyski. Druga „wegetuje” na rynku. Drukarnia boryka się z problemem, iż ma zbyt mało wydajne maszyny drukarskie, które są nieefektywne przy długich seriach.

Alex uczestniczy w procesie sprzedaży swoich zakładów i jednocześnie stara się znaleźć rozwiązanie, które spowoduje, iż nie zostaną one sprzedane za bezcen. Pomaga mu w tym Teoria Ograniczeń.

Rozwiązania, które udaje się jemu wraz z zespołem wypracować powstają w wyniku zastosowania Narządzi Myślowych, które ma w swoim repertuarze Teoria Ograniczeń. Fabryka kosmetyków tworzy rozwiązanie, które łączy nowy system dystrybucji na uzupełnienie z nowym modelem sprzedaży. Drukarnia wykorzystuje problemy swoich klientów z opakowaniami, które często ulegają dezaktualizacji, żeby zaproponować im rewolucyjny sposób obsługi i dostawy tych opakowań. Ostatni zakład postanawia w inny sposób sprzedawać swoje produkty, tak aby wykorzystać potencjał swojej produkcji. Wszystko to pozwala na sprzedaż 2 fabryk za znacznie wyższą cenę, niż początkowo oczekiwano. Trzecia z nich zostaje w koncernie, bo szkoda ją sprzedawać!

Teoria Ograniczeń pomaga Aleksowi także w domu, m.in. mieć lepszy kontakt ze swoimi dziećmi.

Czyżby Teoria Ograniczeń dawała się zastosować wszędzie?

Jakie „narzędzia” oferuje nam Teoria Ograniczeń?

Teoria Ograniczeń pokazuje swoją potęgę, jeżeli zastosujemy jej narzędzia do analizy i poszukiwania ograniczeń. Narzędzia myślowe – TP – Thinking Processes pozwalają na przygotowanie się do wprowadzania zmian, opracowanie rozwiązań i wdrożenia ich w życie, a nawet eliminowanie oporu przed zmianami!

Oto „narzędzia” jakie oferuje Teoria Ograniczeń:

 • Proces Ciągłej Poprawy – POOGI – Process of Ongoing Improvement,
 • Drzewo Obecnej Rzeczywistości – CRT – Current Reality Tree,
 • Drzewo Przyszłej Rzeczywistości – FTR – Future Reality Tree,
 • Drzewo Warunkowe – PRT – Perequisite Tree,
 • Rozwiązywanie problemów (Rozwiewanie chmury) – EC – Evaporationg Cloud,
 • Drzewo Przejścia – TT – Transition Tree,
 • Drzewo Strategii i Taktyk – S&T – Strategy & Tactic Tree,
 • Uzasadnione Kategorie Zastrzeżeń – CLR – Categories of Legitimate Reservation,
 • Poziomy oporu przed zmianami,
 • Macierz przekonywania do zmian.

Część z nich jest opisywana w książce w formie praktycznej, tj. jak je tworzyć i używać. Czy można się ich z tej książki nauczyć? Czy Teoria Ograniczeń jest do opanowania po lekturze książek?

I tak i nie.

Dlaczego?

Większość narzędzi jest intuicyjna i prosta. Ich stosowanie daje rewelacyjne rezultaty, to jednak aby ich się nauczyć trzeba je kilka razy przerobić. Najlepiej z kimś, kto jej dobrze zna.

Ja sam czytałem tę książkę kilka razy, ciągle odkrywając coś nowego. Teoria Ograniczeń jest nie tylko dla firm. Przydaje się również w edukacji, a ja używam jej w coachingu. Wiem o kilku zawodowych negocjatorach, dla których Teoria Ograniczeń jest podstawą do rozwiązywania konfliktów.

Twój konsultant TOC

Jacek

 

 

 

One Response

 1. Ania 14 marca 2015

Leave a Reply