Książki, które musisz przeczytać: Cel I Eliyahu M. Goldratt

Tym wpisem rozpoczynam cykl, w którym będę opisywał książki, które każdy menedżer powinien przeczytać. Na początek książka, która pokazuje czym jest Teoria Ograniczeń.
Jest to oczywiście mój osobisty ranking :).

Książka o produkcji, ale tak naprawdę o tym jak Teoria Ograniczeń zmienia paradygmaty

Zacznę jednak o wyjaśnienia pojęcia paradygmat. Zgodnie z Wikipedią paradygmat to zbiór elementów teorii, które są powszechnie uznawane za prawdziwe i się ich nie kwestionuje.

Dlaczego uważam, że jest to książka, która zmienia paradygmaty? Właściwie to Teoria Ograniczeń zmienia paradygmaty, a ta książka jest właśnie o niej…

Cel – Doskonałość w produkcji, to specyficzna książka. Jest to jeden z pierwszych (o ile nie pierwszy) przedstawiciel powieści biznesowej. Powieść biznesowa, to taka typ literatury, który ma na celu przekazać idee zarządzania firmą i jest wpleciona w wątek literacki. Wartka akcja powoduje, że taką powieść czyta się lepiej, niż typową książkę o biznesie, która traktuje wyłącznie o technikach zarządzania. Teraz takiej literatury jest sporo na rynku. Ma to ogromną zaletę w porównaniu do typowej literatury fachowej. Czyta się to znacznie szybciej i łatwiej niż podręczniki. Jej siłą jest to, że angażując się warstwę fabularną mamy szansę zrozumieć problemy i rozwiązania biznesowe.

To pierwszy paradygmat do zmiany: książki biznesowe muszą być nudne.

„Cel I”, bo jest i „Cel II” pokazuje, że zmiany należy rozpocząć od miejsca zwanego „wąskim gardłem” lub szerzej – ograniczeniem (dlatego nazwa Teoria Ograniczeń!). Kolejny paradygmat, który musi ulec zmianie to myślenie, iż lokalne usprawnienia sumują się do globalnej poprawy.

Zacznijmy od tego, że zarządzanie organizacją nie jest łatwe. Dzielimy ją zatem na szereg mniejszych „pod” organizacji, czyli działów. Liczymy, że dzięki temu będzie nam łatwiej zarządzać. To co dobre dla działu, nie musi być dobre dla całej firmy. Przykład: dział produkcji poprawia swoją efektywność i wykorzystanie zasobów sięga 95%. Chciałoby się powiedzieć, że super, ale… Produkowane wyroby gotowe trafiają na magazyn, bo produkcja jest większa niż sprzedaż! Dział produkcji poprawił swoje wyniki, ale cała firma ma je gorsze! Takich przykładów można podawać bardzo dużo. W ten sposób łamiemy następny paradygmat: „Zasób, który nie pracuje zawsze przynosi straty dla firmy.”

Kolejny paradygmat, który Teoria Ograniczeń zmienia dotyczy księgowości. Teoria Ograniczeń wprowadza tzw. Księgowość Przerobową, która umożliwia w lepszy sposób odzwierciedlać wpływ decyzji biznesowych na zysk.

To nie wszystkie paradygmaty, które muszą ulec zmianie. Teoria Ograniczeń zmienia tak wiele paradygmatów, że trudno by je tu wszystkie wymienić.

Zarys fabuły

Główny bohaterem książki jest dyrektor fabryki – Alex Rogo, która produkuje bliżej nieokreślone produkty branży metalowej. Akcja zaczyna się od mocnego uderzenia. Wiceprezes korporacji, do której należy fabryka daje Alexowi 3 miesiące na poprawę wyników firmy, albo zostanie ona zamknięta. Rogo nie dość, że ma problemy w pracy, to i w domu nie układa mu się za dobrze. Żona jest zła na to, że często zostaje dłużej w pracy, zapominając o ważnych wydarzeniach z życia rodziny. Alex nie wie czym jest Teoria Ograniczeń!

Alex przypomina sobie o Jonaszu, jego wykładowcy ze studiów MBA. Zwraca się do niego o pomoc. Jonasz (alter ego Goldratta) nie mówi mu wprost co ma zrobić, a jedynie zadaje pytania. Dzięki temu zespół Alexa sam dochodzi do rozwiązań. Udaje się im poprawić sytuację fabryki w taki sposób, że z najgorszej staje się najlepszą w koncernie! Po drodze muszą rozprawić się z kilkoma mitami (to paradygmaty!) oraz wykonać kilka działań, które wydają się być kontr intuicyjne. Teoria Ograniczeń działa nadzwyczaj dobrze!

W życiu osobistym głównego bohatera również udaje się zaprowadzić porządek. Teoria Ograniczeń przydaje się również w życiu osobistym, o czym jest druga część: Cel II.

Teoria Ograniczeń w praktyce

W Polsce na podstawie tej książki kilka firm wprowadziło zasady TOC w swoich zakładach produkcyjnych i uzyskały zadziwiająco dobre rezultaty. Z bardzo ciekawych wyników można się posłużyć polską firmą, która w zeszłym roku w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia wdrożenia uzyskała 3 krotny wzrost zysku! Tak, takie rezultaty są możliwe! Teoria Ograniczeń daje rezultaty w ciągu tygodni, czy miesięcy. Nie musisz czekać latami na efekty!

Teoria Ograniczeń to nie tylko produkcja. Ma swoje zastosowanie w dystrybucji, zarządzaniu ludźmi, sprzedaży i marketingu oraz w zarządzaniu projektami. Tematyka ta pojawia się w innych książkach Goldratta: Cel II, Łańcuch krytyczny i Czy to nie jest oczywiste?

To co Teoria Ograniczeń ma do zaoferowania w tych książkach opiszę w następnych wpisach.

Twój konsultant

Jacek

PS. Tu znajdziesz mój newsletter, z którego dowiesz się więcej o czym jest Teoria Ograniczeń i jak współdziała z Lean i Six Sigma.

2 komentarze

  1. Ania 14 marca 2015
  2. Mateusz 7 grudnia 2019

Leave a Reply