Jak pomogłem 300 firmom – książka

Czy wiecie z czym się wiąże praca konsultanta? Czy ktoś taki może pomóc Tobie? Postanowiłem napisać książkę o mojej pomocy dla firm.

Poszczególne jej części będą się ukazywać na blogu. Kiedy będzie gotowa – jako całość zostanie wydana. Jeszcze nie wiem, czy tylko w formie ebooka, czy książki drukowanej i ebooka, ale na pewno chcę, żeby się ukazała. Wtedy najprawdopodobniej zostanie usunięta ze strony.

Co będzie w książce – jaki jest jej zamysł?

Opowiem w niej o mojej pracy z firmami. Dzięki tej książce na pewno uda Ci się dowidzieć jaki jest mój warsztat doradczy – poznasz narzędzia, którymi posługuję się na co dzień. Dowiesz się też sporo ciekawostek o firmach, z którymi pracowałem.

Motywem przewodnim będą w niej narzędzia myślowe Teorii Ograniczeń (Thinking Processes). Czym są i jak je stosuję w praktyce – o tym będzie później.

Jak dobrze wiesz z mojego bloga – jestem konsultantem, który w swojej pracy używa głównie TOC. Dlaczego wybrałem TOC, a nie na przykład Lean? Lean jest znacznie bardziej popularnym sposobem na wdrożenie ciągłej poprawy niż TOC. Jednak TOC patrzy na świat poprawy z innej perspektywy.

Wyobraź sobie, że widzisz szklankę do połowy wypełnioną wodą. Kiedy zapytasz konsultanta Lean, może Ci on powiedzieć, że to marnotrawstwo używać takiej dużej szklanki do takiej ilości wody.  Z kolei konsultant TOC powie ci, że masz jeszcze sporo miejsca, żeby zwiększyć przerób (przerób to jedno z pojęć TOC, o którym napiszę później – obecnie możesz uznać, że chodzi o zysk firmy).

Ja wolę zwiększać ilość wody w szklance, a nie szukać sposobów, jakby tu usunąć marnotrawstwo (zmniejszyć szklankę).

Dodam jeszcze, że TOC i ja nie postulujemy zwiększania kosztów – nie o to chodzi. To porównanie pokazuje tylko na czym Lean i TOC się skupiają – na czymś zupełnie innym.

Słowo skupienie, czy też koncentracja to, wg twórcy Teorii Ograniczeń – Eliyahu M. Goldratta, coś, co doskonale opisuje TOC. Zbyt często przeskakujemy między różnymi zadaniami, przez co nasza wydajność jest kiepska. Co z tego, skoro świat widzi nas jako cały czas zajętych.

TOC koncentrację traktuję bardzo poważnie. Proces ciągłej poprawy (POOGI – Proces of ongoing improvement) mówi nam, żeby najpierw znaleźć ograniczenie i dopiero potem się na nim koncentrować. Ustalenie jakie są priorytety firmy jest kluczowe. Nawiasem mówiąc słowo „priorytet” powstało w języku angielskim w XV wieku i nie miało wtedy liczby mnogiej. Liczba mnoga „priorytety” pojawiła się dopiero w XX w.!

Moja książka będzie opisywać konkretne działania jakie podejmowaliśmy z klientami, żeby poprawić efektywność ich firm. Będzie zawierać w zdecydowanej większości analizy konkretnych przypadków w firmach. Będzie w niej odrobina teorii, ale tylko w niezbędnym zakresie.

Moja książka o Teorii Ograniczeń będzie pokazywać jej praktyczne zastosowania!

Twój konsultant

Jacek

3 komentarze

  1. Irek 23 sierpnia 2019
  2. Irek 12 marca 2021
    • Jacek Branas 29 marca 2021

Leave a Reply