Kopalnia złota F. Balle i M. Balle

Kolejna powieść o zarządzaniu firmą. Wcześniej pisałem o innej książce tych dwóch autorów. „Kopalnia złota” jest również o Lean management, ale jest lepsza. Znacznie lepsza! Dlaczego tak uważam?

Lean management w akcji

Tytułowa „Kopalnia złota” to fabryka, która jest źle zorganizowana. Jej współwłaściciel jest zrozpaczony. Kupując ją liczył na szybki zarobek. Dzięki patentom produkowane w fabryce urządzenia schodziły jak ciepłe bułeczki. Niestety, były dwa poważne problemy – właściciele nie mieli już środków na produkcję, a zamówienia były realizowane z opóźnieniem. Główny bohater i narrator – Mike, jest psychologiem i jednocześnie przyjacielem współwłaściciela fabryki – Phila.

Ojciec narratora to doświadczony, emerytowany specjalista Lean Management z branży motoryzacyjnej, który usprawniał niejedną fabrykę. Obecnie zajmuje się swoim jachtem. Mike decyduje się poprosic swojego ojca o pomoc przyjacielowi. Nie jest to dla niego łatwe, bo jego stosunki z ojcem nie są najlepsze, łagodnie mówiąc. Na szczęście dla czytelników ojciec Mike’a zgadza się pomóc, ale pod pewnymi warunkami. Jego warunkami.

Tu na chwilę przerwę i opowiem o tym czym jest ten Lean Management.

Koncepcja Lean Management

Lean Management ma swoje korzenie w Japonii, gdzie Toyota ma swój system zarządzania firmą TPS, czyli Toyota Production System. TPS jest podstawą Lean Management, choć to nie to samo. Główny nacisk w Lean Management jest położony na eliminację marnotrawstwa, czyli zmniejszanie kosztów – bo tak jest to rozumiane. TPS koncentruje się raczej na kliencie i dostarczaniu mu wartości, choć też eliminacja marnotrawstwa jest tu kluczowa. Lean Management często jest traktowany jako zbiór narzędzi, a nie jako system zarządzania firmą.

Lean Managment w założeniu jest systemem do zarządzania firmą.

Jego celem jest poprawa efektywności firmy w długim czasie, wychodząca od założenia, że tylko efektywna firma jest w stanie spełnić oczekiwania klienta.

Składowe Lean Managment to: Kaizen, dostawa JIT (Just in Time), a czasami JIS (Just in Sequence), 5S, 5 Why, Value Stream Mapping, system ssący, eliminacja marnotrawstwa, poka-yoke, TPM, SMED, Kanban, Heijunka i kilka mniej popularnych.

Najważniejsze jednak jest myślenie w ramach systemu, który obejmuje znacznie więcej niż firma. Systemem są tu co najmniej dostawcy, klienci, pracownicy, środki produkcji, a także ograniczenia w postaci przepisów.

Czy wiesz, że japońskie firmy tworzą plany na 50 lat? Możnaby pomyśleć o nich że są głupi, bo takie plany na pewno nie zostaną zrealizowane. Celem tych planów jednak nie jest ich stuprocentowa realizacja, a tylko i aż wytycznie kierunku i pamiętanie o długoterminowych skutkach dzisiejszych decyzji! Lean Management to myślenie długoterminowe!

Wróćmy do książki.

Kopalnia Złota

Według autorów każda firma może stać się tytułową „kopalnią złota”. Wymaga to tylko i aż zastosowania zasad Lean Management :).

Pierwsze co musisz zrobić, to stworzyć VSM – Value Stream Map, czyli Mapę strumienia wartości. Na takiej mapie oznaczamy sposób w jaki przez zakład produkcyjny przepływa tzw. wartość dla klienta. Analizujemy wszystkie czynności i sprawdzamy, które dodają wartości dla klienta, a które nie. Przykładem działania, które nie dodaje wartości będzie np. transport wewnętrzny, czy kontrola jakości. Wartość dodają np. takie czynności jak: przykręcanie śrób, malowanie, montaż, itp. Tego typu działania zwykle zajmują mało czasu w stosunku do tzw. lead time – czyli czasu, który upływa od rozpoczęcia produkcji danego produktu do jego zakończenia. Pozostały czas to zwykle oczekiwanie, które jest marnotrawstwem. Jego znaczące skrócenie usprawnia przepływ i powoduje, że wzrasta wydajność.

Tu uwaga: Teoria Ograniczeń (której jestem wielkim fanem) ma znacznie prostsze i równie efektywne rozwiązanie, które nazywa „choke and release”. Póki co o tym rozwiązaniu jeszcze nie pisałem…

Zakończenia książki i zwrotów akcji nie będę zdradzał, bo chcę Wam zostawić przyjemność z czytania :).

Wasz konsultant

Jacek

PS. O metodzie „choke and release” będę opowiadał na szkoleniu w sierpniu w Sopocie. Zapraszam Cię na szkolenie. Firma Langas Group, dla której prowadzę to szkolenie, przygotowała bardzo dobrą promocję!

Leave a Reply