Kopalnia złota F. Balle i M. Balle

Lean Management

Kolejna powieść o zarządzaniu firmą. Wcześniej pisałem o innej książce tych dwóch autorów. „Kopalnia złota” jest również o Lean management, ale jest lepsza. Znacznie lepsza! Dlaczego tak uważam?

Lean management w akcji

Tytułowa „Kopalnia złota” to fabryka, która jest źle zorganizowana. Jej współwłaściciel jest zrozpaczony. Kupując ją liczył na szybki zarobek. Dzięki patentom produkowane w fabryce urządzenia schodziły jak ciepłe bułeczki. Niestety, były dwa poważne problemy – właściciele nie mieli już środków na produkcję, a zamówienia były realizowane z opóźnieniem. Główny bohater i narrator – Mike, jest psychologiem i jednocześnie przyjacielem współwłaściciela fabryki – Phila.

Ojciec narratora to doświadczony, emerytowany specjalista Lean Management z branży motoryzacyjnej, który usprawniał niejedną fabrykę. Obecnie zajmuje się swoim jachtem. Mike decyduje się poprosic swojego ojca o pomoc przyjacielowi. Nie jest to dla niego łatwe, bo jego stosunki z ojcem nie są najlepsze, łagodnie mówiąc. Na szczęście dla czytelników ojciec Mike’a zgadza się pomóc, ale pod pewnymi warunkami. Jego warunkami.

Tu na chwilę przerwę i opowiem o tym czym jest ten Lean Management.

Koncepcja Lean Management

Lean Management ma swoje korzenie w Japonii, gdzie Toyota ma swój system zarządzania firmą TPS, czyli Toyota Production System. TPS jest podstawą Lean Management, choć to nie to samo. Główny nacisk w Lean Management jest położony na eliminację marnotrawstwa, czyli zmniejszanie kosztów – bo tak jest to rozumiane. TPS koncentruje się raczej na kliencie i dostarczaniu mu wartości, choć też eliminacja marnotrawstwa jest tu kluczowa. Lean Management często jest traktowany jako zbiór narzędzi, a nie jako system zarządzania firmą.

Lean Managment w założeniu jest systemem do zarządzania firmą.

Jego celem jest poprawa efektywności firmy w długim czasie, wychodząca od założenia, że tylko efektywna firma jest w stanie spełnić oczekiwania klienta.

Składowe Lean Managment to: Kaizen, dostawa JIT (Just in Time), a czasami JIS (Just in Sequence), 5S, 5 Why, Value Stream Mapping, system ssący, eliminacja marnotrawstwa, poka-yoke, TPM, SMED, Kanban, Heijunka i kilka mniej popularnych.

Najważniejsze jednak jest myślenie w ramach systemu, który obejmuje znacznie więcej niż firma. Systemem są tu co najmniej dostawcy, klienci, pracownicy, środki produkcji, a także ograniczenia w postaci przepisów.

Czy wiesz, że japońskie firmy tworzą plany na 50 lat? Możnaby pomyśleć o nich że są głupi, bo takie plany na pewno nie zostaną zrealizowane. Celem tych planów jednak nie jest ich stuprocentowa realizacja, a tylko i aż wytycznie kierunku i pamiętanie o długoterminowych skutkach dzisiejszych decyzji! Lean Management to myślenie długoterminowe!

Wróćmy do książki.

Kopalnia Złota

Według autorów każda firma może stać się tytułową „kopalnią złota”. Wymaga to tylko i aż zastosowania zasad Lean Management :).

Pierwsze co musisz zrobić, to stworzyć VSM – Value Stream Map, czyli Mapę strumienia wartości. Na takiej mapie oznaczamy sposób w jaki przez zakład produkcyjny przepływa tzw. wartość dla klienta. Analizujemy wszystkie czynności i sprawdzamy, które dodają wartości dla klienta, a które nie. Przykładem działania, które nie dodaje wartości będzie np. transport wewnętrzny, czy kontrola jakości. Wartość dodają np. takie czynności jak: przykręcanie śrób, malowanie, montaż, itp. Tego typu działania zwykle zajmują mało czasu w stosunku do tzw. lead time – czyli czasu, który upływa od rozpoczęcia produkcji danego produktu do jego zakończenia. Pozostały czas to zwykle oczekiwanie, które jest marnotrawstwem. Jego znaczące skrócenie usprawnia przepływ i powoduje, że wzrasta wydajność.

Tu uwaga: Teoria Ograniczeń (której jestem wielkim fanem) ma znacznie prostsze i równie efektywne rozwiązanie, które nazywa „choke and release”. Póki co o tym rozwiązaniu jeszcze nie pisałem…

Zakończenia książki i zwrotów akcji nie będę zdradzał, bo chcę Wam zostawić przyjemność z czytania :).

Wasz konsultant

Jacek

PS. O metodzie „choke and release” będę opowiadał na szkoleniu w sierpniu w Sopocie. Zapraszam Cię na szkolenie. Firma Langas Group, dla której prowadzę to szkolenie, przygotowała bardzo dobrą promocję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *