Menedżerowie to kretyni, a przecież zarządzanie ludźmi jest proste! Sprawdź co może Teoria Ograniczeń

Tak wiem, powinienem napisać, że niektórzy, a nie wszyscy. Ci, którzy stosują się do tego co mówi im Teoria Ograniczeń nie są kretynami.

Zarządzanie ludźmi jest proste!

Eliyahu M. Goldratt (Teoria Ograniczeń) powiedział kiedyś: “Powiedz mi, jak mnie mierzysz, a powiem Ci, jak będę się zachowywał.”

Zarządzanie ludźmi wymaga od nas uwzględnienia faktu, iż człowiek jest istotą, która działa emocjonalnie. Racjonalnie czasami też…

Postępowanie w firmie często bywa nielogiczne i podporządkowane jakimś celom, które już nie są aktualne. Pozostały po nich tylko procedury i sposoby postępowania. Teoria Ograniczeń największe ograniczenie widzi w naszej mentalności.

Sposób Johnsona i Blancharda

Kiedy przeczytałem książkę Spencera Johnsona i Kennetha Blancharda pt. „Jednominutowy menedżer” nie mogłem wyjść z podziwu. Podali oni przepis na bardzo prosty sposób zarządzania pracownikami.
Wystarczy zastosować się do trzech punktów:

  1. Razem z pracownikiem ustal cel i zapisz go na (maksymalnie) 1/2 strony kartki A4, tak, żeby jego przeczytanie nie trwało dłużej niż 1 minutę.
  2. „Przyłap” pracownika na wykonywaniu dobrze swojej pracy i udziel mu „jednominutowej pochwały”.
  3.  Kiedy pracownik robi coś źle, natychmiast udziel mu „jednominutowej nagany”.

Tylko tyle. Oczywiście sama idea „jednominutowych” pochwał i nagan i to w jaki sposób ustalać z pracownikiem jego cel zawiera więcej szczegółów jak to robić. Sama książka jest krótka i łatwa do przeczytania.
Przekazując tą wiedzę na szkoleniach spotykam się z niedowierzaniem: „jak to, to takie proste? tylko te 3 elementy?”
Tak, tylko trzy dość proste w zastosowaniu elementy.

Krytycy twierdzą, że ten sposób nie uwzględnia wielu aspektów zarządzania ludźmi. Też tak sądzę. Czy jednak warto rezygnować z rozwiązania, które pomoże nam w uniknięciu części problemów? Napisz w komentarzu, jak sądzisz, czy warto przetestować ten sposób.

Teoria Ograniczeń działa lepiej, jeżeli dodasz do niej metody Jednominutowego Menedżera. I na odwrót: dodaj do zasad Jednominutowego Menedżera to co ma Teoria Ograniczeń, a „Nawet niebo nie będzie limitem.” (Goldratt)

Dlaczego jednak większość menedżerów tego nie stosuje metody „Jednominutowego Menedżera„?

Można podać kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
Po pierwsze, precyzyjne ustalenie celów dla podległych pracowników jest postrzegane jako oddanie władzy.
Po drugie niejasne zasady nagradzania i karania umożliwiają manipulację i powiększają władzę.
Ponadto ustalenie celów jest zadaniem ważnym, ale nie pilnym.
Być może spotkałeś się z macierzą Eisenhowera. Dzieli ona twoje działania na zdarzenia pilne, niepilne oraz na ważne i nieważne. Pomaga ona w koncentracji, a przecież Teoria Ograniczeń mówi, że koncentracja jest najważniejsza…

Menedżera pochłaniają głównie zajęcia pilne. Pilne zajęcia możemy podzielić na ważne i nieważne.
Zajęcia pilne to tzw. pożary. To czym się zajmują menedżerowie to głównie pożary.

Ustalanie celów, nagradzanie pracowników to zadania ważne, ale nie pilne…
Często karanie też jest odsuwane w czasie, aż się „uzbiera”.

Zastanów się, jak w twoim przypadku, ile czasu poświęcasz na ustalenie celów dla podległych pracowników? Jak ich z tego rozliczasz? Jak nagradzasz i jak karzesz?

To czego najbardziej uczy nas Teoria Ograniczeń to koncentracja. Warto się koncentrować na ludziach, bo to zwykle najcenniejsze co ma firma.

Odkrycie co wpisać w poszczególne rubryki macierzy Eisenhowera to zadanie Drzewa Obecnej Rzeczywistości, które ma w swoim repertuarze Teoria Ograniczeń.

Teoria Ograniczeń, a zarządzanie ludźmi

Teoria Ograniczeń pomaga zarządzać ludźmi.

Dzięki Narzędziom Logicznego Myślenia (TP – Thinking Processes) Teoria Ograniczeń pomaga sformułować cele firmy, drogę do ich osiągnięcia, rozwiązać konflikty.  Można także znaleźć rozwiązanie problemów, przygotować plan projektu, wysłuchać co mają do powiedzenia pracownicy, itd. Dołączenie do tego zasad „Jednominutowego Menedżera” i Macierzy Eisenhowera pomaga osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Teoria Ograniczeń nie ma problemu z tym, żeby korzystać z innych najlepszych dostępnych rozwiązań!

Konsultacje dla każdej firmy rozpoczynam od sporządzenia Drzewa Obecnej Rzeczywistości (CRT – Current Reality Tree). Pomaga ono znaleźć tzw. źródłowe problemy. Być może już wiesz, że część problemów z jakimi się spotykamy, to skutki innych problemów. Rozwiązania takich „skutkowych” problemów pomigają tylko na chwilę. Trzeba dotrzeć do źródła.

Kiedy już znajdziemy źródłowe problemy to zwykle okazuje się, że aby je rozwiązać, trzeba rozwiązać konflikt. Służy do tego narzędzie pod nazwą Rozwiewanie chmury (EC – Evaporating cloud).

O innych narzędziach, które ma Teoria Ograniczeń napiszę w następnych wpisach.

To co chciałbym, żebyś zapamiętał/ła to to, że Teoria Ograniczeń może Ci pomóc lepiej zarządzać ludźmi.

Napisz, co według Ciebie mogłoby się przydać w Twojej firmie. Jak Teoria Ograniczeń może Ci pomóc?

Twój konsultant
Jacek

PS. Zarządzanie zmianami to temat mojego darmowego webinaru, którego nagranie możesz zobaczyć tutaj.

PSS. Jeżeli masz ochotę na więcej takich webinarów to zapisz się na newsletter, a nie przegapisz żadnego!

Leave a Reply