Najważniejszy problem do rozwiązania dla każdego menedżera.

Co jest najważniejszym problemem dla każdego menedżera? Nie wiesz? Bez odpowiedzi na to pytanie nie można rozwijać firmy!

Dlaczego odpowiedź na to pytanie jest ważna?

Ogólnie w zarządzaniu, praca menedżera polega na rozwiązywaniu problemów.
Większość menedżerów rozwiązuje problemy, kiedy one się pojawią, czyli gasi pożary. Jednak część menedżerów poświęca swój czas na rozwiązywaniu problemów zanim one się ujawnią, czyli zapobiega ich powstawaniu.

Zasadniczo, większą część swojej pracy menedżer powinien poświęcić na zapobieganie problemom.

Zapraszam jednak do spędzenia jednego dnia z menedżerem i sprawdzenia, ile faktycznie zajmuje się zapobieganiu pożarom, a ile poświęca na ich gaszenie.

Odpowiedzenie sobie na pytanie, czym jest mój największy problem firmy pomogłoby zapobiegać pożarom, a nie tylko zajmowanie się ich gaszeniem!

Magiczne narzędzie

A gdyby każdy menedżer miał do dyspozycji narzędzie, dzięki któremu zidentyfikuje kluczowe problemy, których rozwiązanie rozwiązałoby większość z wyzwań jakie stoją na drodze menedżera?

Takie narzędzia już istnieje, jest dostępne – opracował je twórca Teorii Ograniczeń – Eliyahu M. Goldratt i są to narzędzia procesów logicznego myślenia: The logical thinking process.

Jednym z tej grupy, które warto zastosować na początku, jest Drzewo obecnej rzeczywistości (CRT – Current Reality Tree).
Proces jego tworzenia został opisany w książce Goldratta pt. „Cel II – to nie przypadek”. Cel II to kontynuacja książki „Cel” i jest to tzw. powieść biznesowa, gdzie narzędzia procesów logicznego myślenia zostały wplecione w akcję powieści.CRT pozwala powiązać problemy jakie napotykamy w firmie w zależności przyczynowo-skutkowe.
Aby pokazać takie zależności przyczynowo-skutkowe weźmy na przykład dwa problemy, które są często spotykane w firmach: „Konkurencja jest wyjątkowo zażarta” i „Ciągle narasta presja na opracowywanie  nowych produktów”. Możemy zatem połączyć te dwa problemy w jeden ciąg logiczny „jeżeli – to”.
Jeżeli „Konkurencja jest wyjątkowo zażarta” to „Ciągle narasta presja na opracowywanie  nowych produktów”. Czasami jeden skutek wynika z więcej niż jednej przyczyny, które mogą być albo zależne lub niezależne. Może być również tak, że jedna przyczyna powoduje więcej niż jeden niepożądany skutek.Przykład: „Ciągle narasta presja na obniżane cen”, które możemy połączyć z powyższymi. Jeżeli „konkurencja jest wyjątkowo zażarta” to „ciągle narasta presja na obniżanie cen.”

Problemy, czy niepożądane skutki?

Goldratt nazywał te problemy „niepożądanymi skutkami” z ang. UDE: Undesirable Effect.
Łącząc te „Niepożądane skutki” w zależności przyczynowo-skutkowe uzyskujemy drzewo zależności logicznych, które daje nam obraz obecnej rzeczywistości firmy.

Aby rozpocząć wystarczy wypisać ok. 10 takich niepożądanych efektów, następnie połączyć je.

Często należy znaleźć więcej UDE, czasami trzeba dopisać fakty, które są obecne.

To co uzyskamy to drzewo, w którym większość UDE pochodzi od kilku problemów – zwykle 1 lub 2, czasami 3.
Te które znajdują się na samym dole – to nasze kluczowe problemy, których rozwiązanie przyniesie firmie największe korzyści, bo wpłynie na rozwiązanie innych problemów, które są ich skutkami.

Taka analiza – budowanie CRT – drzewa obecnej rzeczywiści firmy pomoże zidentyfikować kluczowe problemy. Następny krok to znalezienie rozwiązania i jego przetestowanie. O tym będę pisał w następnych wpisach na tym blogu.

Jeżeli masz ochotę na sprawdzenie, jak zastosowanie CRT może pomóc Twojej firmie w znalezieniu kluczowych problemów (i ich rozwiązań) skontaktuj się ze mną: możesz zadzwonić +48 6023909 lub kliknąć ten link i zostawić wiadomość.

Twój konsultant

Jacek

PS. Przygotowuję webinar podczas którego przedstawię jak ta metoda działa. Zainteresowana/y? Zapisz się na listę, a informacja o webinarze na pewno do Ciebie dotrze!

Leave a Reply