Jak nowa technologia może zwiększyć zyski firmy?

System IT do zarządzania firmą pozwala zwiększyć zyski firmy. W jaki sposób to robi?

Kiedy system IT do zarządzania firmą pozwala zwiększyć zyski?

Każda nowa technologia ma szansę poprawić zyski firmy, jeżeli usuwa ograniczenie, które nie pozwalało tej firmie osiągać większych zysków.

Czy to wszystko?

Nowa technologia, która usuwa ograniczenie fizyczne (np. linia produkcyjna o wydajności 2 razy większej) często nie usuwa ograniczenia w postaci zachowań ludzkich.

Kiedy ograniczeniem jest sposób myślenia

Największym ograniczeniem w firmach jest najczęściej sposób myślenia, przepisy, procedury, itp.

Może się okazać, że wprawdzie jest nowa linia produkcyjna, ale wózków widłowych, które dostarczają surowiec dla linii, jest za mało! Surowiec nie jest dostarczany na czas i linia ma przestoje.

Dobrze, to w takim razie kupmy wózki widłowe!

No tak, ale szerokość przejazdu jest tak, że wózki nie mogą się minąć i większa ich ilość wcale nie usprawni dostaw surowców dla linii.

Rozwiązaniem było przygotowanie surowców do produkcji 2 godziny przed rozpoczęciem zmiany (fabryka pracowała zwykle na jedną zmianę, a w sezonie były nadgodziny.)

Albo (to przypadek, który zastałem w jednej z firm, dla której pracowałem), surowce były dostarczane tylko pełnymi paletami.
Ok, co w tym złego?
To, że często produkcja nie potrzebowała całej palety dla tego surowca do produkcji, a magazyn surowców był rozliczany z kosztów zużycia paliwa w wózkach widłowych.

Czy firma osiągała większe zyski z tego, że zużycie paliwa było mniejsze? Jeżeli tak sądzisz, to przeczytaj mój poprzedni wpis na blogu: tutaj.
Co zatem z tego, że mamy tą nową linię, skoro nie możemy jej wykorzystać?

Inny przykład?
Nowa linia do pakowania w butelki, do której nie można dostarczyć produktu, ponieważ wydajność linii jest tak duża, że największy pojemnik używany w firmie wystarczał na 5 minut pakowania, a wymiana pojemnika trwała 20 minut…

Należy dodać, że linia produkcyjna była zamontowana w innym budynku, niż linia pakująca.

Jeszcze jeden przykład:
System ERP, w którym został uruchomiony moduł zarządzania produkcją. Niestety, szef produkcji nadal ustalał, co zostanie wyprodukowane według własnego uznania, a nie to co system ERP mu podpowiadał.

Wynik? Produkcja na magazyn, bo chciał „oszczędzić” na przestawianiu maszyn…

Dobra, co jest zatem warunkiem wystarczającym, aby nowa technologia zwiększała zyski firmy?
Trzeba zmienić procedury, polityki, mierniki, a przede wszystkim mentalność pracowników i menedżerów.
I wiecie co? Najtrudniej jest zmienić mentalność menedżerów…

Jesteś już gotowy/a na zmiany w swojej firmie? Kliknij tutaj, żeby się ze mną skontaktować i sprawdzić jak Skuteczny Konsultant Biznesowy może pomóc Ci zwiększyć zyski Twojej firmy.

Unikatowa gwarancja skuteczności: zaproś mnie do swojej firmy i albo (dzięki moim radom) w Twojej firmie wzrosną zyski, albo to ja Tobie zapłacę…

Leave a Reply