Kaizen, czyli metody ciągłej poprawy

Kaizen to pojęcie z języka japońskiego. Oznacza, zmianę na lepsze, poprawę. Drugie jego znaczenie jest biznesowe i oznacza metodę ciągłej poprawy.

Jak można stosować Kaizen w praktyce?

Dlaczego małe zmiany są dobre (z jedną uwagą, o której przeczytasz później)? Kaizen proponuje ciągłą poprawę, w małych krokach. Coś w nas jest takiego, że często boimy się dużych zmian. Kaizen jest wtedy idealny. Ważne jest, żeby te małe zmiany dawały szybko rezultaty. Widoczne rezultaty!

Weźmy na przykład 5S. To jedna z metod Lean. Czym jest Lean pisałem wcześniej, a teraz w skrócie, na czym polega 5S.

5S to metoda zaprowadzenia porządku w miejscu pracy. Jej nazwa pochodzi od pięciu kroków, które trzeba wykonać, żeby uporządkować swoje otoczenie i utrzymać ład w miejscu pracy:

  • Sortowanie (jap. Seiri).
  • Systematyka (jap. Seiton).
  • Sprzątanie (jap. Seiso).
  • Standaryzacja (jap. Seiketsu).
  • Samodyscyplina (jap. Shitsuke).

Jak się zatem stosuje 5S w praktyce?

Sortowanie – oddziel rzeczy (sprzęt, narzędzia, meble, dokumenty, zapasy itp.) potrzebne od niepotrzebnych. Zwróć uwagę na to, co leży w przejściach, może zagrażać bezpieczeństwu, a w szczególności jak dawno tego używałaś.
Systematyka – miejsce dla wszystkiego co potrzebne i jednocześnie blisko tego gdzie się tego używa. Właściwe miejsce nie zawsze jest oczywiste. Oznacz miejsca przechowywania przedmiotów w taki sposób, żeby było wiadomo na co jest dane miejsce. Oznacz przejścia oraz ilości przechowywanych rzeczy. Przedmioty powinny być odkładane na miejsce zaraz po ich użyciu.
Sprzątanie – ustal, w jaki sposób będziesz utrzymywać miejsce pracy w czystości oraz mieć je dobrze zorganizowane. Środki czystości powinny być łatwo dostępne.
Standaryzacja – Utrzymanie i monitorowanie trzech powyższych punktów. W jaki sposób zapewnisz ich przestrzeganie? Stwórz formularze kontrolne. Określ reguły archiwizacji dokumentów. Zwizualizuj zasady.
Samodyscyplina – Wyrobienie nawyku przestrzegania 4 powyższych punktów.

Wdrożenie 5S jest jednym z prostszych rozwiązań Kaizen, które jednocześnie daje natychmiastowe rezultaty.

To tylko jeden ze sposobów w jaki można stosować Kaizen. Ważne jest, aby zauważać w jaki sposób możemy coś poprawić w firmie. Kluczowe może być jednak zastosowanie metod Kaizen w takich miejscach gdzie da to największe i najszybsze rezultaty.

Co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się wdrażać Kaizen?

Aby rozpocząć Kaizen dobrze jest wiedzieć, co chce się uzyskać. Tak, znajomość rezultatów, ich przewidywalność pozwala na zwiększenie szans, że się uda wdrożyć Kaizen.Wybieraj do poprawy takie elementy, co do których będziesz pewien, że da to dobre, albo bardzo dobre wyniki. 🙂

Dobrze jest znać jakąś metodykę wdrażania Ciągłej Poprawy (czyli Kaizen). Ja proponuję Ci poznanie jednej z trzech: Teorii Ograniczeń, Lean i Six Sigma. Możesz też pomyśleć o ich połączeniu – TLS, które daje najlepsze rezultaty. Dodam tylko, że Six Sigma nie specjalnie nadaje się do małych i średnich firm – swoje dobre strony pokazuje w dużych firmach. TOC i Lean można zastosować w każdej firmie – nawet jednoosobowej!

Wdrożenie Kaizen to wyzwanie. Może być sukcesem, może być porażką. Czy do wdrożenia Kaizen potrzebujesz konsultanta? Zdecydowanie NIE! Jednak dobry konsultant potrafi przyśpieszyć proces, a także sprawić, że sukces będzie większy i pewniejszy.

Twój Konsultant Kaizen 😉

Jacek

PS. Możesz się trochę dowiedzieć o metodykach ciągłej poprawy jeżeli zapiszesz się na mój darmowy newsletter.

Leave a Reply